آذر 1400

صادرات گازوئیل

صادرات گازوئیل

اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران امروز دوشنبه ۲۳ اوت اعلام کرد که این کشور صادرات بنزین و گازوئیل به افغانستان را از چند روز پیش و پس از درخواست گروه طالبان از سر گرفته است.

قیمت یک تُن بنزین در افغانستان در هفته‌ گذشته به ۹۰۰ دلار رسید زیرا بسیاری از مردم وحشت‌زده از انتقام‌جویی شبه نظامیان طالبان از شهرهای این کشور خارج شدند.

شبه نظامیان طالبان روز یکشنبه، ۱۵ اوت و پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا و متحدانش از افغانستان، کابل را تحت کنترل خود درآورد.

گروه طالبان برای مقابله با افزایش قیمت بنزین در افغانستان از ایران خواستند مرزهای دو کشور را برای تجار باز نگه دارد. صادرات سوخت از ایران به افغانستان در ۶ اوت (۱۵ مرداد) متوقف شده بود.

 

حمید حسینی، عضو هیئت مدیره و سخنگوی این اتحادیه ایرانی به رویترز گفت که طالبان با ارسال پیام‌هایی به ایران، گفته‌اند که این کشور می‌تواند به صادرات محصولات نفتی‌اش ادامه دهد.

آقای حسینی همچنین گفته است که صادرات ایران به افغانستان از چند روز پیش و پس از آنکه طالبان تعرفه بر واردات سوخت از ایران را تا ۷۰ درصد کاهش داد، شروع شد.

بنزین و گازوئیل عمده‌ صادرات ایران به افغانستان است. بر اساس گزارش پتروویو، پلتفرم تحقیق و مشاوره‌ نفت و گاز ایران، تهران از ماه مه ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ هزار تن سوخت به کشور همسایه‌ خود صادر کرده است.

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران اظهار داشت: از سال 92 بحث فروش فرآورده‌ها در بورس انرژی ایران وجود داشته و پیگیری‌های آن انجام شده، اما از سال 97 معاملات فرآورده‌ها با رونق بیش‌تر و حجم‌های قابل‌توجه در بورس انرژی ایران  انجام شد.

وی افزود: نفت‌گاز، بنزین، نفتا و گاز مایع فرآورده‌هایی هستند که در چندسال اخیر حجم بیش‌تری از معاملات را در بورس انرژی ایران به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

نقوی با بیان این‌که «اولین معامله بنزین در بورس انرژی ایران در سال 98 انجام شد»، گفت: در مجموع در سال 98 بیش از دو میلیون تن بنزین در بورس انرژی ایران معامله شد که این رقم در سال 99 به هشت میلیون تن افزایش پیدا کرد؛ مجموع فروش بنزین در سال 98 در بورس انرژی ایران  بیش از 13 هزار و 500 میلیارد تومان بود که این در سال 99 به 55 هزار میلیارد تومان رسید.

وی ادامه داد: تمامی فروش بنزین در بورس انرژی ایران، فروش خارجی و مربوط به صادرات بنزین بوده‌ است که شامل فروش دریایی و فروش زمینی می‌شود.

نقوی در خصوص میزان معاملات فرآورده‌های نفتی از مسیر بورس انرژی ایران در سال 1400 گفت: در سال 1400 متأسفانه عرضه‌های فرآورده نفتی در بورس انرژی ایران محدود شده است به طوریکه مجموعا 69 هزار و 500 تن بنزین به ارزش 855 میلیارد تومان و 19هزار تن گازوییل  با ارزش 230 میلیارد تومان معامله شده است.

وی ادامه داد: از اوایل خردادماه عرضه بنزین در بورس انرژی ایران، یعنی صادرات بنزین، متوقف شد؛ که عرضه کننده دلیل آن را افزایش مصرف داخل اعلام کرده است؛ که به شخصه اعتقاد دارم در حال حاضر بخشی از بنزینی که به عنوان مصرف داخلی محسوب می‌شود با توجه به عدم عرضه در مکانیزم بورس و نیاز کشورهای همسایه در حال قاچاق شدن است.

مدیرعامل بورس انرژی ایران تصریح کرد: قاعدتا به دلیل اختلاف قیمت بنزینی بین کشور ما و کشورهای اطراف وجود دارد، همواره مقداری قاچاق بنزین داشتیم، در دو سال گذشته به اذعان کارشناسان و مسئولان مربوطه، قاچاق بنزین به شدت کم شد و نزدیک به صفر رسید؛ چرا که تمامی نیازهای کشورهای اطرف، از طریق صادرات رسمی و معبر امن انجام می‌شد؛ اما اکنون با توقف صادرات بنزین، فعال شدن دوباره قاچاق بنزین دور از ذهن نیست.

وی افزود: ما بازارهای صادراتی بسیار خوبی را در منطقه با زحمات نهادهای مختلف به‌دست آورده‌ ایم که توقف یک‌باره صادرات بنزین، می‌تواند به از دست رفتن این بازارهای صادراتی بیانجامد و به دست آوردن دوباره این بازارهای صادراتی، بسیار سخت‌تر از گذشته خواهد بود.

 

 

ارسال دیدگاه