اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران و آلمان

اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران و آلمان

چرا آلمان مهمترین شریک تجاری ایران در اروپا است؟

در دو سال گذشته، آلمان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است. در این مقاله خواهید دانست که آلمان، مهم‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا در همه ادوار بوده است.

پس از اعلام دولت قبلی امریکا به خروج از توافق هسته‌ای، تجارت خارجی ایران با کاهشی بزرگ و گسترده مواجه شد. بیشترین لطمه هم، به تجارت بین ایران و اروپا وارد شد. اضافه بر آن، کاهش جهانی تقاضا به خاطر پاندمی کرونا، تجارت خارجی ایران را، مانند سایر کشورها تحت تاثیر قرارداد.

در پایان سال 2020، تجارت ایران و اروپا نسبت به سال 2017، بیش از 78 درصد کوچک شد. سال 2017، تنها سالی بود که پس از توافق هسته‌ای، کل 12 ماه آن برجام اجرا می‌شد. در ماه‌های ابتدایی سال 2016، اجرای بسیاری از مفاد برجام شروع نشده بود و در سال 2018، در ماه می، امریکا به طور یک طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های ثانویه اعمال شده تحت سیاست «فشار حداکثری» کاخ سفید، ضربه سختی به تجارت کشورهای اروپایی به ایران وارد کرد.

طی 20 سال اخیر، که مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) آمار کاملی از تجارت 27 کشور اتحادیه اروپا منتشر کرده است، حجم تجاری بین ایران و اروپا به اندازه سال 2020 پایین نبوده است.

در سال 2020، حجم تجارت بین ایران و اروپا، نسبت به سال پیش از آن، 12 درصد کاهش پیدا کرده است. نکته جالب اما اینجاست که آلمان، یکی از چهار کشور اروپایی است که در تجارت خود با ایران در سال 2020، روندی مثبت به خود گرفته است و با شش درصد افزایش، از یک میلیارد و 800 میلیون یورو عبور کرده است. سه کشور دیگر بلغارستان، دانمارک، لوکزامبورگ و اسلواکی هستند که حجم تجارتشان با ایران، به سختی به 100 میلیون یورو در سال 2020 می‌رسد.

همانطور که در این چارت مشخص است، صادرات ایران به اروپا در سال 2020 به نسبت سال 2019، پنج درصد رشد داشته اما صادرات اروپا به ایران با کاهشی 15 درصدی در همین مدت مواجه شده است.

واردات کشور آلمان

مجموع واردات کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ ، ۱.۰۸ تریلیون دلار بود که همین امر این کشور را به ۳ مین واردکننده بزرگ جهان تبدیل کرد. بیشترین کالای وارداتی آلمان به ترتیب شامل واردات ماشین آلات ، حمل و نقل ، واردات مواد شیمیایی ، واردات فلزات ، واردات مواد معدنی ، واردات پلاستیک و لاستیک ، واردات سازه ها ، واردات مواد غذایی و واردات محصولات گیاهی می باشد.

کشورهای صادرکننده به آلمان

کشورهای برتر صادرکننده به آلمان عبارتند از : چین ، هلند ، فرانسه ، آمریکا و ایتالیا . بیشترین مبدا واردات به ترتیب در قاره های اروپا ، آسیا ، آمریکای شمالی ، آفریقا و آمریکای جنوبی می باشد .