اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و ایتالیا

اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و ایتالیا

صادرات زعفران به ایتالیا

زعفران یکی از مهم ترین کالاهای صادراتی به کشور ایتالیا است. بر اساس آماری که گمرک ایران در زمینه صادرات زعفران ارائه نموده است ایتالیا یکی از مهم ترین کشورهای اروپایی است که بیشترین حجم صادرات زعفران را به خود اختصاص داده است. به گونه ای که از سال 97 صادرات زعفران به ایتالیا با پیشرفت چشمگیری مواجه شده است. طبیعتا صادرات زعفران به ایتالیا مانند صادرات به سایر کشورها تابع قوانین و مقررات و دستورالعمل هایی است و لذا تجاری که قصد صادرات به ایتالیا را دارند حتما باید از آن پیروی کنند ولی با این حال باز هم این قوانین نتوانستند از حجم صادرات این محصول به ایتالیا کم کنند چرا که زعفران ایرانی همیشه مورد استقبال تجار ایتالیایی است. بر اساس آماری که در خصوص زعفران صادراتی ایران ارائه شده است مشخص شده که زعفران ایران به بیش از 60 کشور دنیا صادر می شود که کشور ایتالیا رتبه ی هشتم صادرات را به خود اختصاص داده است و از بهترین مشتریان زعفران ایرانی است. این مسئله سبب شد که بازار ایتالیا از بهترین و پرسودترین بازارهای جهانی برای زعفران ایرانی باشد.

همانطور که میدانید زعفران ایرانی انواع مختلفی دارد و از مهم ترین زعفران صادرات شده به ایتالیا می توان به زعفران سرگل اشاره کرد. بر اساس آماری که از بازار ایتالیا گزارش شده این نوع زعفران در بازار این کشور بسیار پرطرفدار و پرفروش است لذا تجاری که قصد صادرات به ایتالیا دارند عموما این نوع زعفران را به این کشور صادر می کنند. همانطور که میدانید زعفران فقط جنبه خوراکی ندارد بلکه در صنعت داروسازی هم از این ماده شفابخش استفاده می شود. زعفران سرگل به دلیل رنگ و طعم و عطر بوی خاص که دارد همچنین به دلیل خواص بسیار زیاد خود از طرفداران زیادی در بازارهای جهانی به ویژه بازار ایتالیا برخوردار است. در رابطه با قوانین صادرات زعفران به این کشور باید متذکر شویم که معمولا برخی از زعفران های بسته بندی شده صادر شده به این کشور مشمول عوارض می شود. در واقع این عوارض بستگی به و نوع بسته بندی زعفران های صادراتی شما دارد.

عموما عوارض زعفران های فله ای با زعفران های بسته بندی متفاوت است. علاوه بر این تجار خصوصا تجار تازه کار در زمان صادرات به ایتالیا باید به این نکته توجه کنند که در زمان صادرات زعفران به این کشور حتما باید مجوزهای لازم اعم از مجوز سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور را اخذ کنند. از آنجایی که زعفران هم یک ماده ی غذایی و هم دارویی است لذا مجوزهای لازم برای صادرات ان متنوع می باشد. از دیگر مجوزهای لازم برای صادرات زعفران می توان به مجوزهای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و همچنین اخذ گواهی قرنطینه دامی و نباتات اشاره نمود.

 

شرایط صادرات زعفران به ایتالیا

طبیعتا تجاری که قصد صادرات به ایتالیا خصوصا صادرات زعفران را دارند می خواهند بیشتر با شرایط صادرات زعفران به ایتالیا ﺁشنا شوند. در این راستا باید به این نکته توجه داشته باشید که صادرات زعفران به ایتالیا دارای مراحل مختلف و متفاوتی است که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کیفیت محصول یکی از مهم ترین نکاتی است که تجار در زمان صادرات به ایتالیا باید به آن توجه کنند. لذا نوع کیفیت زعفران صادراتی به بازار ایتالیا باید مهم ترین فاکتور برای صادرکننده و تجار باشد و حتما زعفرانی را به این کشور صادر کند که دارای بالاترین کیفیت است.
  • مورد دیگری که در زمان صادرات به ایتالیا باید به آن توجه کنید موضوع بازاریابی است. در واقع اگر می خواهید در امر صادرات زعفران به این کشور موفق باشید باید تمرکز خود را روی بازاریابی در بازار ایتالیا بگذارید. همان طور که ذکر کردیم زعفران ایرانی در مقایسه با زعفران سایر کشورها در بازار ایتالیا از محبوبیت بیشتری برخوردار است لذا خریداران و تجار ایتالیای حاضرند بها و وجه بیشتری بابت زعفران ایرانی بپردازند. به همین دلیل کافی است کمی بازاریابی و جذب مشتری در این بازار کنید بعد مشاهده می کنید که چه سود خوبی می توانید از بازار ایتالیا به دست آورید.

 

علاوه بر این تاجران زعفران خصوصا تجار تازه کار و شرکت های تازه تاسیس باید بدانند که کشور ایتالیا نیز مانند سایر کشورها در امر واردات کالا به کشور خود قوانینی تصویب کرده است که این قوانین شامل صادرات زعفران هم می باشد. از جمله قوانین ایتالیا برای صادرات زعفران به این کشور عبارتند از:

  • 1.زعفران ها را هم می توانید به صورت فله و عمده و هم بسته بندی و خرده به این کشور صادر کنید.
  • 2. بسته به وزن و نوع بسته بندی ها برخی از ﺁن ها مشمول عوارض صادرات می شوند.
  • 3.زعفران های فله ای که دارای بسته بندی های بیش از 30 گرم هستند عوارض صادراتی شان بر طبق قانون 5 درصد قیمت پایه تعیین می شود.