اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه

اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه

کدام کالای ایرانی در ترکیه بیشترین مشتری را دارد؟
پس از چند سال از آغاز روند کاهشی تجارت میان ایران و ترکیه، آمارهای جدید منتشر شده از سال۲۰۲۱ نشان می‌دهد که بار دیگر تجارت میان دو کشور رشدی جدی داشته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای جدیدی که اتاق بازرگانی ایران منتشر کرده، میزان تجارت ایران و ترکیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی بار دیگر روندی صعودی به خود گرفته است، این آمار در حالی به ثبت رسیده که از حدود سه سال پیش و همزمان با تحریم‌های جدید آمریکا، میزان تجارت مشترک ایران با این همسایه غربی به شدت کاهش یافته بود.

در سال گذشته نیز در کنار تحریم، شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌هایی که بر رفت و آمد مرزی وضع شد، کار را دشوار کرد. در سال جاری میلادی اما با وجود تداوم شیوع کرونا، با به کارگیری شیوه‌های بهداشتی، میزان تجارت دو کشور بار دیگر رشد کرده است.

آمارهای جدید ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی نشان می‌دهد که مبادلات تجاری ایران با این کشور در فصل نخست ۲۰۲۱ میلادی بالغ‌بر ۹۸۶ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی حدود ۵۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

از مجموع ۹۸۶ میلیون دلار تجارت ایران و ترکیه، حدود ۵۰۵ میلیون دلار از آن مربوط به صادرات ایران به ترکیه و حدود ۴۸۱ میلیون دلار آن مربوط به واردات ایران از این کشور بوده، این در حالی است که در فصل نخست ۲۰۲۰ میلادی، عمده تجارت ایران با ترکیه مربوط به واردات ایران از این کشور بوده است.

بر اساس این آمارها، در فصل نخست ۲۰۲۱، تراز تجاری ایران و ترکیه، به نفع ایران مثبت شده است؛ چراکه در این دوره باوجود افزایش ۲۹ درصدی واردات ایران از ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل، صادرات ایران به این کشور نیز با رشد قابل‌توجه ۸۷ درصدی مواجه بوده و باعث شده تراز تجاری ایران با ترکیه از منفی ۱۰۴ میلیون دلار در فصل نخست ۲۰۲۰ به مثبت ۲۴.۴ میلیون دلار در فصل نخست ۲۰۲۱ برسد. در حقیقت تراز تجاری دو کشور در این دو دوره معادل ۱۲۸ میلیون دلار به نفع ایران تغییر کرده است.

آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد تجارت کالایی ایران و ترکیه از فصل دوم سال ۲۰۱۹ با افت شدیدی همراه بوده و روند نزولی تجارت با این کشور تا فصل دوم سال ۲۰۲۰ همچنان ادامه داشته است، اما پس‌ازآن روند صعودی در پیش گرفته و در فصل نخست سال ۲۰۲۱ برای سومین فصل پیاپی افزایش یافته است.

نکته قابل‌توجه اینکه واردات کالایی ایران از ترکیه از فصل دوم ۲۰۲۰ روند صعودی را آغاز کرده اما در فصل اول ۲۰۲۱ پس از دو ماه متوالی با کاهش همراه شده و به کمترین مقدار خود از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون رسیده است. هم‌زمان صادرات کالایی ایران به ترکیه که عمدتا غیرنفتی بوده برای سومین فصل پیاپی افزایش یافته و در فصل نخست ۲۰۲۱ به ۴۹۶ میلیون دلار رسیده است.

بررسی‌ها نشان می دهد پلاستیک و اجزای آن با سهم ۳۷ درصدی و پس‌ازآن، اقلام مشمول فصل ۷۴ شامل مس و مصنوعات مس با سهم ۱۹ درصدی، اقلام مشمول فصل ۷۹ شامل روی و مصنوعات آن با سهم ۱۱ درصدی و اقلام مشمول فصل ۷۶ شامل آلومینیوم و مصنوعات آن با سهم ۱۰ درصد از کل ارزش صادرات، بخش عمده صادرات ایران به ترکیه را تشکیل داده‌اند.

همچنین بیشترین سهم از صادرات ترکیه به ایران مربوط به کالاهای فصل ۸۴ کتاب مقررات صادرات و واردات شامل دیگ‌های بخارآب گرم، ماشین‌آلات و وسایل الکترونیکی و اجزا و قطعات آن بوده که درمجموع ۱۷ درصد از کل ارزش صادرات ترکیه به ایران را شامل می‌شود و ارزش آن با رشد حدود ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود ۸۲ میلیون دلار رسیده است.

شیوه و مراحل صادرات به ترکیه
صادرات کالا به ترکیه پروسه نبستا ساده‌ای دارد و می‌توان کالاها را به شیوه‌های مختلف می‌توان از ایران وارد ترکیه کرد. اما اگر بخواهیم مراحلی را برای صادرات به ترکیه به شما معرفی کنیم، می‌توان این مراحل را به 3 دسته تقسیم بندی کرد. البته این مراحل بسیار دشوار و زمان‌بر هستند و شاید انجام هر کدام از آن‌ها ماه‌ها طول بکشد. ما به صورت مختصر، مراحل صادرات به ترکیه را در اختیارتان می‌گذاریم تا از پروسه کلی این کار آگاهی داشته باشید:


1. مرحله بررسی بازار صادرات به ترکیه
صادرات به ترکیه می‌تواند توسط تولیدی‌ها و بازرگانان انجام گیرد و تمام آن‌ها شرایط مختلفی در این پروسه خواهند داشت. در اولین مرحله از صادرات شما باید محصولات مورد نظر خود را در بازار ترکیه بررسی کنید تا قیمت کلی و سوددهی آن را به دست آورید. داشتن اطلاعات از کالاهای مورد نظر در ترکیه و سوددهی حاصل از آن می‌تواند ارزش بسیاری داشته باشد.


2.  مرحله بررسی قوانین صادرات به ترکیه
در دومین مرحله، بررسی و آنالیز قوانین صادرات به ترکیه را باید به خوبی انجام دهید و در نظر بگیرید که با چه روش صادراتی کار ساده‌تری برای صادرات کالاهای مورد نظر خود خواهید داشت. پس از اینکه روش مورد نظر خود را یافتید، باید مراحل اداری و قوانین رسمی آن را مطالعه کنید. زیرا هر کدام از کالاها شرایط متفاوتی برای واردات و صادرات دارند و برای ساده سازی پروسه صادرات خود، باید قوانین و مقررات آن را بدانید. در واقع شما هر چه قدر از این حوزه اطلاعات بیشتری داشته باشید، کار ساده‌تری برای صادرات به ترکیه خواهید داشت.


3.  مرحله عملی صادرات به ترکیه
حالا که از تمام قوانین و مقررات صادرات کالاهای خود اگاه شده‌اید، نوبت به مرحله عملی می‌رسد. شما باید در این مرحله پروسه عملی صادرات به ترکیه را شروع کنید و کالاهای خود را بار بزنید. در واقع شما باید بتوانید در این مرحله کالاهای خود را از گمرک ایران رد کنید و انتظار می‌رود این کار را در چند روز انجام دهید. البته برای اینکار باید در مرحله قبلی به خوبی قوانین گمرک ایران را مطالعه کرده باشید تا به مشکلات بزرگ قانونی بر نخورید.